środa, 19 lutego 2014

Rowerowo-zamkowe inspiracje ;)



W Pokrzywnie, przy drodze wojewódzkiej 534 stoją  jeszcze ruiny najstarszego zamku krzyżackiego na Ziemi Chełmińskiej. W XIII wieku był tu i zamek górny, i dwa przedzamcza. Początkowo była to prymitywna drewniano-ziemna fortyfikacja. Według kroniki Piotra Duisburga w 1239 roku zamieszkiwali w nim już rycerze zakonu krzyżackiego. Dziś  znajdziemy tu ruiny średniowiecznej stodoły, spichlerza, ceglaną bramę z ostrołukowym portalem, a także pozostałości murów obwodowych.Wszystko to znajduje się na terenie prywatnym, o czym informują tabliczki, jednak teren nie jest ogrodzony i można swobodnie tam wejść. W prawdzie ruiny są bardzo zaniedbane ale mogą być atrakcją dla miłośników historii zamków i dla odkrywców oraz punktem docelowym rowerowych wycieczek.









W Engelsberg-Mons Angelorum (Góra Aniołów)do 1416 roku rezydowali komturowie. Jednym z nich był Henryk von Plauen, który po bitwie grunwaldzkiej wsławił się skuteczną obroną zamku malborskiego. Późniejszy Wielki Mistrz, obalony przez braci zakonnych za sprawowanie rządów twardej ręki. Do komturii w Pokrzywnie trafił za karę, i na krótko. Krzyżacy byli panami zamku do czasów wojny trzynastoletniej. W 1454 r. na ponad trzy wieki zajęli warownię polscy starostowie. Do ruiny, z której tak naprawdę już nigdy nie zdołał się podnieść, doprowadził wielki pożar z 1611 r., a później wojny polsko-szwedzkie.







XIII wieczna epoka w zderzeniu z XXI wieczną rzeczywistością  :(  




Po pierwszym rozbiorze Polski trafiła w ręce prywatne. Rozbiórkę zamkowych murów, z zamysłem pozyskania taniego budulca pod budowę dróg – przerwała interwencja biskupa chełmińskiego. W 1934 roku ruiny zostały nawet objęte ochroną konserwatora zabytków. Na pierwsze prace zabezpieczające czekały jednak aż do lat 60. XX wieku. Kiedy w 1965 r. ruszyła budowa dzisiejszej drogi nr 534, prowadzącej z Radzynia Chełmińskiego, przez Pokrzywno do Grudziądza, losy zamku były przesądzone. 


Do niedawna nad stodołą był dach ...

... który jak widać przestał pełnić swoją funkcję

Zajmuje cypel o stromych zboczach oblewany z trzech stron strumieniami. Połączone ze sobą zamek i podzamcze od wschodu zostały oddzielone od reszty wzgórza szeroką fosą.

jeden z trzech strumyków opływający  wzgórze zamkowe




pozostałości murów obwodowych






POKRZYWNO ZAMEK-HISTORIA





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz